Урок літаратурнага чытання ў 4 класе
Тэма:
Праца над сціплым пераказам тэксту Алеся Пальчэўскага "Дакор".
Мэта:
Пазнаёміць вучняў з апавяданнем А.Пальчэўскага "Дакор". Вучыць выразнаму чытанню, пераказу; уменню выказваць асабістыя думкі; папаўняць слоўнікавы запас вучняў; развіваць мову вучняў, навыкі сумеснай працы, творчыя здольнасці; выхоўваць любоў, чалавечыя адносіны да жывел.
Абсталяванне:
Ілюстрацыі, раздатачны матэрыял, партрэты пісьменнікаў, дапаможны матэрыял, запісы на дошцы.
ХОД УРОКА
І. Арганізацыя класа
Верш:
Празвінеў званок вяселы,
Зайшла настаўніца ў клас.
Мы ўрок пачаць гатовы,
Добра будзем працаваць,
А гасцям хвілін прыемных
Разам з намі адчуваць!
ІІ. Псіхалагічны настрой на ўроку
- Усміхніцеся адзін аднаму. Сядзьце ўтульна і пачнем урок.
ІІІ. Гукавая размінка
Гульня "Назаві малых жывел і птушак"
Ліса - лісяня
Воўк - ваўчаня
Сабака - шчаня
Кот - кацяня
Бусел - бусляня
Грак - гракавяня
IV. Слоўнікавая работа (запіс на дошцы)
Падлетак - хлопчык (дзяўчынка) ва ўзросце ад 12 да 16 год
Дасведчванне - спрактыкаванасць, вопытнасць
Панадворак - двор ля хаты
Накшталт - на манер, на ўзор
Франт - моднік
Палыскавалася - пералівалася
Ушчаперыўшыся - учапіўшыся
- Растлумачце, калі ласка, значэнне гэтых слоў, падбярыце сінонім дзе магчыма.
- Адкуль гэтыя словы? (З твора М.Лужавіна "Гракавяня")
V. Праверка дамашняга задання (заданне было дыферэнцыраванае, па жаданні вучняў), ст. 65-68
- Дома вы чыталі апавяданне "Гракавяня". Ад чыйго імя яно напісана? (Аўтар). Знайдзіце партрэт М.Лужаніна.
- Пра што гаворыцца ў гэтым апавяданні?
І група. Выразнае чытанне (выбарачна).
ІІ група. Выбарачнае чытанне і пераказ ад 3-яй асобы.
ІІІ група. Творчая. Намаляваць і прыдумаць пантаміму, скласці план.
- Пакуль рыхтуецца ІІ і ІІІ групы працуе І.
І група
Чытанне выразна "Ланцужком".
Пытанні да тэксту:
- Дзе быў аўтар?
- Што знайшоў?
- Адкуль узялося на беразе гракавяня?
- Што вырашыў чалавек?
- Як рэагавала птушаня?
- Як рэагавалі бацькі?
- Чым закончылася бойка?
- Куды пасадзіў гракавяня?
- Чым заняліся дарослыя птушкі?
- Як выглядаў малады грак?
- Як выглядалі бацькі?
- Як дапамог аўтар маладому граку пайсці на свой хлеб?
- Чым заканчваецца апавяданне?
ІІ група
- Перакажыце апавяданне ад імя 3-ай асобы "Ланцужком".
ІІІ група
Пантаміма.
Фізкультхвілінка:
Птушкі леталі, кружыліся
І за дзень ушчэнт змарыліся.
Выбіраюць сабе месца
Дзе б ім тут прысесці.
VII. Работа над новым тэкстам
- Сення мы з вамі пазнаемімся з апавяданнем "Дакор". (Паказ партрэта аўтара). Паслухайце апавяданне і затым выкажыце свае меркаванне, чаму такі загаловак мае тэкст?
1. Чытанне тэксту настаўнікам.
2. Выказванні дзяцей.
3. Слоўнікавая работа:
Жэўжык - свавольнік, непаседа, дураслівец
Вільчык - стык двух бакоў страхі, канек
Дакор - папрок за што-небудзь
Нахабны - безсаромны, дзерзкі
4. Самастойнае чытанне тэксту: І група (на 9-10 балаў) - самастойнае чытанне, план; ІІ група (на 6-8 балаў) - самастойнае чытанне("Якую навуку атрымалі?"), ІІІ група (на 1-5 балаў) - чытанне ўголас.
5. Праверка і пытанні па зместу (ст.70). Пачуцці дзяцей.
6. Сціплы пераказ па складзенаму плану:
1) Як хлопчыкі назіралі за ластаўкамі.
2) Хлопчыкі шпурляюць камячкамі гразі ў птушак.
3) Камячок трапіў у цэль.
4) За што мы яе забаілі?
5) Апусцела гняздо.
6) Шчыміць болем сэрца.
VIII. Падвядзенне вынікаў
- Якія ўрокі маралі мы атрымалі з гэтай гісторыі?
- Як людзі павінны клапаціцца пра жывел? Чым ужо вы дапамаглі?
- Уявіце, што вы зараз добрыя чараўнікі. Усе ў вашых магчымасцях. Паспрабуйце змяніць становішча. Пачніце свае прапановы наступным чынам. Калі б я быў (ла) чараўніком, то …..
Выстаўленне адзнак.
VIII. Дамашняе заданне (дыферэнцыраванае)
І група - вучыцца выразнаму чытанню і сціпла пераказваць.
ІІ група - прыказкі, прымаўкі, план, прыметы.
ІІІ група - творчая (малюнкі, крыжаванкі, паведамленні).
IХ. Рэфлексія
- Ці спадабалася вам праца на гэтым уроку?
- Што было самым цікавым, запамінаючымся?
- Выберыце, калі ласка, хмарку вашага настрою і прымацуйце туды вашыя сняжынкі.