Тэма: " Заходнееўрапейская культура Высокага сярэдневякоўя" (Наст. Юркойць Аксана Іванаўна)
Мэта: - паказаць месца,ролю і змест культуры сярэдневяковага грамадства як асобага перыяду ў гісторыі еўрапейскай культуры.
Задачы: - сфарміраваць веды аб сувязі культуры з развіццём горада, фундаментальнай ролі хрысціянства і царквы, рысах адукацыі і ўніверсітэтаў, культуры Высокага сярэдневякоўя;
- садзенічаць фарміраванню навыкаў творчага мыслення;
- выкарыстоўваць матэрыял урока для фарміравання інтарэсу да падзей, прадметаў і з'яў гістарычнага і культурнага мінулага.
Тып урока: - вывучэнне новага матэрыялу
Забеспячэнне ўрока: Гісторыя сярэдніх вякоў\ Вучэбны дапаможнік для 5 класа агульнаадукацыйных устаноў з беларускай мовай навучання пад рэд. В.А.Фядосіка; бытавыя прадметы: люстэрка, гадзіннік, акуляры, нажніцы; табліцы " Характэрныя рысы архітэктурнага стылю", " навукі сярэдневякоўя"; раздатачны матэрыял.
План урока
1. Развіццё адукацыі:
а) гарадскія школы;
б) універсітэты.
2. Развіццё навуковых ведаў:
а) канфлікты паміж вучонымі і царквой;
б) вынаходніцтвы, якія выкарыстоўваліся ў быту.
3. Архітэктура:
а) паняцце архітэктурнага стылю;
б) раманскі стыль і готыка.
4. Літаратура:
а) рыцарская;
б) гарадская.
ХОД УРОКА
I Арганізацыйны этап
Адказ на пытанні:
- Успомніце, што такое " Культура"
- Што такое матэрыяльная і духоўная культура? Прывядзіце прыклады.
- Што значыць культурны чалавек?
II. Матывацыйны этап:
- паведамленне тэмы ўрока
- вызначэнне мэты ўрока
III. Вывучэнне новага матэрыялу:
Уступнае слова настаўніка:
- Грамадства ў сярэднія вякі хоць і памалу, але ўсёж развівалася. Многія рэчы, якімі мы карыстаемся зараз, былі вынайдзены еўрапейцамі ў Сярэдневякоўі.
У XI-XII ст ст. у Заходняй Еўропе ўзнікла неабходнасць у адукаваных людзях.
Пытанне да вучняў:
- Як вы думаеце , чаму?
- Дзе можна атрымаць адукацыю?
1. У XII ст. у гарадах сталі з'яўляцца новыя школы. Яны належылі гарадскім уладам або гараджанам.
ПРАДМЕТЫ: лік, пісьмо, права, медыцына, чытанне.
ВУЧНІ: гараджане, рыцары, сяляне.
З XII ст. узнікаюць вышэйшыя школы-універсітэты. Першыя з іх узніклі ў Балонні і Парыжы.
- знайдзіце гэтыя гарады на карце ст 76 падручніка.
- зачытваецца гістарычная спрашка на ст. 82.
- даецца азначэнне паняццям " універсітэт", " прафесар". " лекцыя". " студэнт".
Назавіце галоўныя адрозненні ў адукацыі ў часы Ранняга і Высокага сярэдневякоўя.
2. 1) Успомніце: - Як духавенства адносілася да навукі?
Настаўнік: - Царква сцвярджала, што чалавек не можа пранікнуць у тайны прыроды, бо ўсё што ёсць у свеце адбываецца па волі Бога.
Але з'явіліся такія навукі як алхімія і астраномія.
- работа з табліцай:
Пытанні Алхімія Астраномія
Якія мэты ставілі?
Што вывучалі?
Якія сучасныя навукі развіліся на іх аснове?
Адным з выдатных вучоных сярэдневякоўя быў Роджэр Бэкан.
- паслухаем паведамленне пра яго і адкажам на пытанне:
- Чаму царква так жорстка расправілася з гэтым чалавекам?
2) Сёння на ўрок я прынесла звычайныя для нас рэчы: гадзіннік, нажніцы, акуляры і люстэрка.
- Хто з вас ведае: калі яны былі створаны?
( кароткае паведамленне настаўніка)
Фізкультхвілінка
3. Успомніце, што з'яўлялася гонарам любога сярэдневяковага горада? ( Сабор)
З Х ст. у Еўропе пачаў развівацца архітэктурны стыль. ( запісваецца азначэнне ў сшытак)
Архітэктурны стыль-гэта савакупнвсць прынцыпаў і прыёмаў будаўніцтва.
- работа з кампьютэрам( дзеці знаёмяцца з апісаннем стылей і саборамі)
- самастойная работа: - на ілюстрацыях вучэбнага дапаможніка ( с.79,80) адлюстраваны цэрквы і саборы сярэдневяковай Еўропы. Вызначце іх архітэктурныя стылі .
IV. Замацаванне ведаў:
Давайце пагуляем у гульню " Знайдзі памылкі"
У XI-XII ст. па меры таго, як раслі гарады, развівалася рамяство і гандаль, значна ўзрастае патрэбнасць у адукаваных людзях. У Еўропе сталі ўзнікаць вышэйшыя школы, якія атрымалі назву акадземіі. Вышэйшыя школы ўзніклі ў Германіі і Венецыі. У час дыспутаў студэнты вучыліся састаўляць пісьмы, дакументы. Асаблівага росквіту ў сярэдневякоўі дасягнулі гісторыя і геаграфія. Фама Аквінскі сцвярджаў, што веды можна атрымаць толькі праверышшы іх вопытам і назіраннямі. Для гатычнага архітэктурнага стылю характэрны масіўнасць, глухія сцены апор, маленькія вокны.
V. Падвядзенне вынікаў урока. Выстаўленне адзнак.
VI. Дамашняе заданне: 10